תואר מוסמך

לימודי התואר השני (מ"א)

לימודי המוסמך נועדו להקנות ידע מעמיק ורחב בתחומים שונים של תקשורת והם יתקיימו בשני מסלולים: המסלול המחקרי (הכולל עריכת מחקר וכתיבת עבודת תזה) והמסלול הלא מחקרי.

חדש - הלימודים לתואר שני בכל המסלולים מתקיימים ביום אחד בשבוע (יום שני) ונמשכים שלושה סמסטרים.

ניתן ללמוד באחת מן המגמות הבאות:

(1) אינטרנט ומדיה חדשים, (2) תקשורת פוליטית, (3)תקשורת, תרבות וקולנוע, (4) לימודי תקשורת רב תחומיים.

תנאי הקבלה

תנאי הסף לקבלה הוא ממוצע ציונים של לפחות 85 בלימודי התואר הראשון.

מועמדים בעלי תואר בוגר שציונם הממוצע מעל 83 ובתנאי שהם בעלי ניסיון מוכח של שנתיים לפחות בתחום התקשורת, רשאים אף הם להגיש מועמדות לתואר שני.

הנרשמים ידונו על ידי ועדת הקבלה של המחלקה.

מספר המקומות בתוכנית מוגבל, ולכן יתקבלו התלמידים עם הציונים הגבוהים ביותר. מועמדים ללא תואר ראשון בתקשורת יחויבו בלימודי השלמה או במבחני פטור לפי שיקול דעתו של יועץ תואר שני בציון מינימאלי של  80 בכל אחד מקורסי ההשלמה או במבחני פטור.  

1. אינטרנט ומדיה חדשים

 תיאור התכנית: קשה להפריז בחשיבות המדיה הדיגיטליים בעידן שבו אנחנו חיים. תהליכים תרבותיים וחברתיים, וגם כלכליים ופוליטיים, משנים את פניהם בעקבות יישומים כפייסבוק, טוויטר ואינסטגרם. יישומיים אלה ואחרים מהווים חלק בלתי נפרד מחיי היום יום שלנו. הם משפיעים על הדרך שבה אנחנו עובדים, בוחרים מסלולי טיול, או מוצאים בני זוג (ואפילו נפרדים מהם).המגמה לאינטרנט ומדיה חדשים מיועדת לסטודנטים מצטיינים שרוצים להבין באופן מעמיק את סביבת המדיה העכשווית. המגמה תקנה לבוגריה כלים תיאורטיים ומעשיים בנושאים כגון רשתות חברתיות, שווק באינטרנט, שיתוף כפעולה מכוננת, ממים אינטרנטיים, פרטיות ברשת, צורות חדשות של כוח תאגידי וגורלם של מדיה "ותיקים" (כגון טלוויזיה) בעידן המקוון. הלימודים במגמה מכוונים הן למי שרוצים להתמקד במחקר אקדמי והן למעוניינים לעסוק בניו מדיה הלכה למעשה. 

מבנה הלימודים

למידע נוסף ניתן לפנות לראש ויעץ המגמה ד"ר ניקולס ג'ון

לפרטים נוספים על לימודי התואר השני – יאנה אברמוביץ-מכלין

 2. תקשורת פוליטית ותהליכים פסיכולוגיים בעידן הדיגיטלי:   התוכנית  לתקשורת פוליטית

התוכנית עוסקת בתקשורת פוליטית, בפסיכולוגיה פוליטית ובדעת קהל, תוך בחינה שיטתית של היבטים פסיכולוגיים ופוליטיים של מדיה חדשים. אמצעי התקשורת בימינו מהווים גורם מרכזי המתווך בין אזרחים, מנהיגים ומוסדות פוליטיים. מטרת התכנית היא לספק מסגרת תיאורטית ומעשית להבנת קשרי הגומלין בין התקשורת והפוליטיקה, תוך התמקדות בהיבטים פסיכולוגיים של תקשורת ופוליטיקה, בתקשורת פוליטית בעידן הדיגיטלי, בדעת קהל והשפעת התקשורת על דעת הקהל, בתהליכי שכנוע ושינוי עמדות, בפסיכולוגיה חברתית ופוליטית בתקשורת, ובהשתתפות פוליטית דיגיטלית, הן בישראל הן בפרספקטיבה השוואתית.

יחד עם נושאים קלאסיים בתקשורת פוליטית ובפסיכולוגיה פוליטית כגון פרסונליזציה תקשורתית של מנהיגים, צריכת תקשורת ושינוי עמדות, התנהגות בוחרים, ותקשורת לא מילולית בזירות פוליטיות - התוכנית מתמקדת גם בתחומים עדכניים כמו השתתפות פוליטית דיגיטלית, מחאה והתנגדות באינטרנט, מוביליזציה של שינוי חברתי בעזרת פלטפורמות של מדיה חדשים, עיתונות דיגיטלית, מיפוי של רשתות חברתיות, קמפיינים דיגיטליים והיבטים פסיכולוגיים ופוליטיים של מדיה חדשים.    

לצד ובמשולב עם הרמה התיאורטית נלמדים במסגרת התוכנית נושאים ומיומנויות שהם בעלי מימד פרקטי יישומי: ייעוץ פוליטי, דוברות, שיווק ובניית תדמית פוליטית בעידן דיגיטלי, בניית קמפיינים פוליטיים, שימושים חברתיים ופוליטיים במדיה חברתית, ביצוע, ניתוח והסקת מסקנות בסקרי דעת קהל, תכנון מערכים ניסויים, ניתוח תוכן ממוחשב, פיתוח ובניית ספרי קידוד אנושיים ועקרונות הכתיבה וההפקה של עיתונות דיגיטלית. 

מרצי התוכנית הם מומחים מובילים בתחומים של תקשורת פוליטית, פסיכולוגיה פוליטית, דעת קהל, והשתתפות פוליטית דיגיטלית וכן אנשי שטח מובילים בתחום של ייעוץ פוליטי, שיווק פוליטי דיגיטלי ובניית קמפיינים פוליטיים. בוגרי התכנית השתלבו במחקר אקדמי ויישומי, במשרדי הממשלה, במכונים וצוותים לחשיבה אסטרטגית מדינית, בפרסום, דוברות וייעוץ פוליטי ואסטרטגי

מבנה הלימודים

למידע נוסף ניתן לפנות לראשת ויעצת המגמה  פרופ' לילך ניר

לפרטים נוספים על לימודי התואר השני – יאנה אברמוביץ-מכלין

 3. למסכים דיגיטליים: המגמה לתקשורת, תרבות וקולנוע

התוכנית מציעה שילוב ייחודי ובינתחומי של לימודי תקשורת ולימודי תרבות תחת ההקשר העכשווי של המסכים הדיגיטליים. השילוב בין שתי המסורות של לימודי תקשורת ולימודי תרבות לבין המדיה העכשווית מספק נקודת מבט מועדפת לבחינה וניתוח של מגוון תופעות תרבותיות בעבר ובהווה, בהקשר מקומי ובהקשר הגלובאלי. במרכז התוכנית שלושה תחומי עניין עיקריים: קולנוע ותקשורת חזותית, תרבות פופולארית, ותיאוריה והיסטוריה של המדיה. מרצי התוכנית הם מומחים מובילים בתחומי ההיסטוריה, הפילוסופיה, חקר התרבות והתרבות הויזואלית ומחקר הקולנוע הישראלי והגלובלי.  התוכנית פונה אל סטודנטים מעולים ממדעי החברה והרוח המעוניינים להתעמק ולחקור סוגיות, תופעות ותוצרים תרבותיים וקולנועיים בפרספקטיבה פרשנית וביקורתית. תוכנית הלימודים עוסקת בנושאים כגון מדיה וזיכרון, ייצוג טראומה ופוסט טראומה בתרבות העכשווית ובקולנוע, תקשורת חזותית וצילום, התרבות הישראלית והקולנוע הישראלי במפנה המאה, ותרבות בעידן הדיגיטלי. לצד מגוון גישות תיאורטיות, התוכנית מציעה גם קורסים ייעודיים, כולל סדנאות בתחומי כתיבה למדיה, תסריטאות, קולנוע, צילום בטלפון הנייד, בימוי, ויצירה. לימודי המוסמך בתוכנית זו מכשירים  את דור העתיד של החוקרים, העורכים, האוצרים ואנשי המדיה העוסקים בממשק שבין תקשורת, קולנוע ותרבות. 

מבנה הלימודים

למידע נוסף ניתן לפנות לראשת ויעצת המגמה פרופ' רעיה מורג

לפרטים נוספים על לימודי התואר השני – יאנה אברמוביץ-מכלין

4. לימודי תקשורת רב תחומיים

המסלול מאפשר היכרות מעמיקה עם מגוון התיאוריות והמחקרים העדכניים בתחום התקשורת. תלמידי המסלול ייחשפו לקשת רחבה של נושאים חברתיים, פוליטיים ותרבותיים במדיה השונים מנקודות מוצא תיאורטיות ומתודולוגיות מגוונות, וכן להיבטים פסיכולוגים של תקשורת, לנושאים הקשורים לחקר השיח ולגישות אתנוגראפיות, ולנושאים פורצי דרך הנוגעים לתקשורת בעידן הדיגיטלי. תוכנית הלימודים מתאימה במיוחד לתלמידים המעוניינים לבחור בעצמם מסלול התמחות ייחודי ואישי, אשר אינו מוצע על ידי המגמות האחרות במחלקה. התוכנית מורכבת מקורסי ליבה משותפים לכל תלמידי התואר השני בתקשורת לצד מגוון קורסי בחירה וסמינרים המוצעים במחלקה. מתאימה למעוניינים להבין את מורכבותו של עולם התקשורת המשתנה, בין אם הם שואפים להמשיך במחקר אקדמי ובין אם לאו. 

מבנה הלימודים

למידע נוסף ניתן לפנות לראש ויעץ המגמה ד"ר ניקולס ג'ון

לפרטים נוספים על לימודי התואר השני – יאנה אברמוביץ-מכלין

מסלול מחקרי – כתיבת תזה לתלמידי מוסמך בכל המגמות 

 תנאי מעבר למסלול המחקרי בסוף השנה הראשונה ללימודים: א. ממוצע ציונים של 88 לפחות בקורסי החובה. ב. מציאת מנחה לעבודת התזה מקרב הסגל הבכיר של המחלקה לתקשורת עד לתחילת סמסטר אלף של השנייה לתואר שני.

 תלמידי המסלול המחקרי חייבים להשתתף בקורס הבא: 58999 גישות ומיומנויות מחקר לתלמידי מוסמך ושלב א' לדוקטורט 2 נ"ז בסמסטר אלף של שנה בית שלהם בתואר שני

 סיום והגשת התיזה לאחר אישור המנחה : עד ל31 לדצמבר – שנתיים ושלושה חודשים לכל המאוחר ממועד תחילת הלימודים לתואר שני.

 אתיקה במחקר וייעוץ מתודולוגי  

במידה ומדובר במחקרים העוסקים בבני אדם ומבוססים על סקרים, ראיונות, תצפיות, פורומים סגורים באינטרנט או של מסרים מיידיים (לדוגמה :קבוצות ווואטס אפ) - על תלמיד המחקר לדאוג לקבלת אישור ועדת אתיקה לקראת עריכת המחקר. 

למידע נוסף - 

יועצי אתיקה במחקר: פרופ' אסתר שלי ניומ ופרופ' יפעת מעוז

ייעוץ במתודולוגיות כמותניות ואתיקה במחקר: מר יוסי דוד

ייעוץ במתודולוגיות איכותניות ואתיקה במחקר: ד"ר יפתח רון, גברת מאיה דה-פריס 

There is currently no content classified with this term.