לימודי בוגר

 

בתואר הראשון במחלקה לתקשורת תוכלו ללמוד ולהבין את העולם בו אנו חיים כיום, תוך הצצה אל העתיד ואל התמורות הדרמטיות שאנו עומדים לפתחן. הלימודים מיועדים להעמיק את ההבנה בנושאים תיאורטיים, מחקרים ועיוניים כגון תקשורת והתנהגות פוליטית, פסיכולוגיה בתקשורת, השפעות תקשורת ודעת קהל, עיתונות ועיתונות דיגיטלית, תרבות חזותית: קולנוע, טלוויזיה, צילום, ודימויים דיגיטליים, היסטוריה ופילוסופיה של טכנולוגיות תקשורת , תעשיות מדיה ותרבות צריכה, שפה, שיח ותקשורת, קהלים מרושתים: רשתות חברתיות ומחאה והתנגדות באינטרנט. המרכיב התיאורטי-עיוני משולב עם קורסים וסדנאות פרקטיות ברמה גבוהה העוסקים בתסריטאות, עריכה וכתיבה עיתונאית, פרסום ודוברות, טלוויזיה, אתרי מדיה דיגיטלית וחווית המשתמש, נרטיבים ודיאלוג בין קבוצות ועוד. 

לפרטים נוספים על לימודי התואר הראשון  - מאיה דה-פריס ושפרה שרפלר-עדיקא 

מבנה הלימודים

קורסים מומלצים במחלקה

מהאקדמיה לעולם המעשה: קורסים מומלצים המחברים בין האקדמיה לפרקטיקה ולעולם העבודה הפתוחים לתלמידי תקשורת בלבד

קורסים לתואר ראשון

 • פרקטיקום\התמחות: הקורס נועד לחבר בין עולם התיאוריה לעולם המעשה, במסגרתו הסטודנטים מתמחים בארגונים שונים. דוגמת ערוץ 2, בית הנשיא, ערוץ הכנסת, דוברות הכנסת, ידיעות ירושלים ועוד. מטרת הקורס היא לחבר בין ההכשרה האקדמית של הסטודנט לבין שוק העבודה. למידע נוסף:  http://social.huji.ac.il/book/%D7%9E%D7%AA%D7%9E%D7%97%D7%99%D7%9D-2

 

 • האשמה אינה בכוכבים: הקורס עוסק בתדמית בזירה הציבורית, בשיקום תדמית פגועה של אנשי ציבור, מוסדות וארגונים דרך התנצלויות, תירוצים וספינים.

 

 • אומנות הריאיון המשודר: סדנה המועברת ע"י גב' יסמין קייני, במאית ויוצרת הסדרה הדוקומנטרית בהובלת טל פרידמן "להיות אבא". מטרת הסדנה היא להכיר לסטודנטים מגוון שיטות של ריאיון ולהתנסות בסוגים שונים של ריאיונות. הריאיונות יצולמו באולפן אותו הסטודנטים ילמדו לתפעל. 

 

 • חדשנות במדיה דיגיטליים: משתמשים, מפרסמים ופלטפורמות: הקורס עוסק בגישות חדשניות למדיה דיגיטלית, שיווק דיגיטלי ולהתנהגות דיגיטלית בהתייחס לשלושה מוקדים עיקריים: משתמשים, מפרסמים ופלטפורמות. בקורס נלמד כיצד יוצרים קמפיינים בפייסבוק, אינסטגרם וגוגל. כיצד ניתן להשתמש בשפה, תמונות או וידאו כדי למקסם תוצאות קמפיין. כיצד ניתן לאמץ ולנצל את המאפיינים של הפלטפורמה לטובת קידום המטרות שלנו. כיצד ניתן לעקוב אחר החידושים הכי עדכניים בפלטפורמות ולאמץ אותן לטובת פעילות שיווקית.

 

 • כתיבה והגשה של מהדורת חדשות קצרה: סדנה לעריכת טלוויזיה עם גב' יסמין קייני, במאית ויוצרת הסדרה הדוקומנטרית בהובלת טל פרידמן "להיות אבא". מטרת הסדנה היא להכיר לסטודנטים את עבודת התחקיר, המיון, עריכת התוכן והכתיבה שמאחורי הגשת החדשות. וכן לאפשר להם לחוות הגשת טקסטים מול המצלמה בסט של אולפן. 

 

 • כתיבה לרדיו, טלוויזיה ומולטי מדיה: סדנה בה יילמדו הסטודנטים יצירתיות, כתיבה לטלוויזיה ורדיו, תחקיר, שפת שידור ועוד.

 

 • דוברות פוליטית: הסדנה מתמקדת בטכניקות שונות המשמשות דוברים בתחום הפוליטי לקידום רעיונות, ארגונים ואישים פוליטיים. נלמד כיצד בונים תדמית של פוליטיקאי, הבניית מסרים רעיוניים ואישיים וגיבוש דרכי פעולה פוליטיים ותקשורתיים הנדרשים להעברת המסר.  

 

 • דיאלוג ותקשורת בין קבוצות בקונפליקט: במהלך הסדנה נתנסה בקיום דיאלוג בין זהויות ובין קבוצות בקונפליקט. הסדנה משלבת בין התנסות ובין עיבוד והמשגה של החוויה ההתנסותית. במהלכה יתוודעו הסטודנטים למודלים שונים של מפגש בין-בקוצתי.

 

 • הופעה מיקרופון והופעה מול מצלמה: סדנה בה מתרגלים הסטודנטים בכתה הופעה מול מצלמה ומיקרופון, ולומדים על הגברת המודעות להופעה מול מצלמה, מיקרופון וקהל.

 

 • עיתונות: איסוף מידע וכתיבת חדשות: הסדנה מעניקה התנסות מעשית ראשונית בעבודה העיתונאית. התלמידים ילמדו כיצד אוספים מידע, כיצד לראיין, לאתר חומרי רקע, ולכתוב ידיעות עיתונאיות. הסדנה מתמקדת בעיקר בעיתונות הכתובה - מודפסת ומקוונת כאחד. אך הנשואים שיילמדו בה רלוונטיים הן לעיתונות המשודרת והן לתחום הדוברות והייעוץ התקשורתי. 

 

 • עריכת תכניות מוסיקה ברדיו: הסדנה עוסקת בתקפיד עורך המוסיקה, דרכים לעיצוב וארגון של חומר מוסיקלי, שימוש במוסיקה לעריכת תכניות מסוגים שונים והקניית כישורים להכנסת תכניות אישיות.   

 

 • סדנה בתסריטאות: סדנה בהנחייתו של ד"ר גדי טאוב, בה נבחנים ההבדלים בין כתיבה ספרותית וכתיבה דרמטית, ינותחו תסריטים. הסטודנטיםיפתחו יכולת לקרוא תסריט, הבנת מבנה של תסריט ויכולת לכתוב סצינות. 

 

 • תקשורת מילולית ולא מילולית אפקטיבית: הקורס יעסוק בתיאוריה ופרקטיקה של תקשורת מילולית ולא מילולית אפקטיבית. יבחנו דפוסים והשפעות של תקשורת מילולית ולא מילולית בזירות בין אישיות, ציבוריות, ובמדיה וכן פערים בין תקשורת מילולית ולא מילולית, השפעותיהם ודרכים להתמודד עמם.  

 

 • עיתונות ברשת: הסטודנטים יכירו את עולם המגזינים המקוונים וירכשו מושגי יסוד בהרכבת המגזין: אפיון אתר ועיצובו, כלי פרסום, הפצת מידע ועוד. 

 

 • פרסום: בסדנה זו נלמד כיצד עובד עולם הפרסום, איך בונים מותג, הכרת התשתית עליה בנויה כל האסטרטגיה התקשורתית, בניית קמפיין, מבנה משרד פרסום ועוד. 

תכנית המתמחים

תכנית המתמחים של הפקולטה למדעי החברה נועדה לחבר בין עולם התיאוריה לעולם המעשה.

היא מציעה לסטודנטים מגוון התמחויות בארגונים הרלוונטיים לתחום הלימודים שלהם בשילוב קורס אקדמי המלווה את ההתמחות,

ובכך מחברת בין ההכשרה האקדמית של הסטודנטים לבין שוק העבודה.

התכנית משתפת פעולה עם מוסדות וארגונים מרכזיים בירושלים ומחוצה לה, ביניהם:

 • כנסת ישראל ובית הנשיא
 • משרדי ממשלה (משרד החוץ, הבריאות, הפנים, התקשורת, המדע והטכנולוגיה ועוד)
 • ידיעות ירושלים (mYnet), ערוץ 2
 • משרד מבקר המדינה, נציבות שרות המדינה, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה
 • עיריית ירושלים

וארגונים מובילים רבים נוספים.

שיתופי פעולה אלה נועדו לבסס את אחריות המחלקה כלפי עתידם המקצועי של הבוגרים שלנו, כמו גם את תרומתה של האקדמיה למרקם החיים הציבוריים במדינת ישראל ככלל ובעיר ירושלים בפרט.

 

נאום סיום קורס נציגת הסטודנטים תשע"ז

 

 

משי אייד, סטודנטית שנה שלישית לתואר ראשון בחוג לתקשורת ובחוג להיסטוריה.

משי התמחתה בחדשות ערוץ 2 כתחקירנית בתכנית "אולפן שישי", ולקחה חלק בתחקירים משמעותיים השנה העוסקים בסוגיות פוליטיות, חברתיות ותרבותיות, ביניהם: תיק 1000 ותיק 2000, סגירת רשות השידור, ונוספים.

             הקטע הבא מתוך נאומה של משי בטקס סיום קורס המתמחים בקיץ 2017:

 

כל חיי חלמתי ללמוד באוניברסיטה העברית. מוסד זה,  הממוקם על הר מיוחד בירושלים, קסם לי עוד מילדותי. כשילדים קטנים חלמו להיות נהגי משאית, רופאים, עורכי דין או אפילו עובדי מפעל (בדרום זה מקובל), אני חלמתי להיות "חדשותית". אימא שלי אמרה לי שאין מקצוע כזה, שאולי אני מתכוונת לעיתונאית, אך הפצרתי בפניה שכן, יש מקצוע כזה; והתעקשתי לשמור על השם הזה כמעט עד בגרותי.

אז הלכתי ללמוד תקשורת. אנשים שאלו "דווקא באוניברסיטה העברית?"; למרות שזו נחשבת לאוניברסיטה הטובה בארץ, רבים האמינו שארצה ללכת למוסד שנחשב יותר "פרקטי", כמו מכללה או בית ספר לעיתונות, אבל ידעתי שירושלים היא בשבילי, ושהאוניברסיטה הזאת, על אף היותה מוגדרת כמוסד מחקרי, תתאים לי ככפפה ליד. לא רק שצדקתי, אלא שהלימודים עלו על כל ציפיותיי.

למרות שהבנתי זאת כבר בשנה הראשונה, עם איכות המרצים, טיב השיעורים והספקטרום הרחב של הנושאים הנלמדים; את הגושפנקה הסופית קיבלתי השנה – בקורס ההתמחות. ידעתי שארצה לעשות סטאז' דרך הלימודים כדי לראות מה קורה שם בחוץ – איך דברים מתנהלים? איך נראית התקשורת עליה למדתי בכיתה, והאם (השאלה שסקרנה אותי מכל) אוכל למצוא קווי דמיון בין התיאוריה לבין הפרקטיקה.

האופציות שנכתבו בחוברת ההתמחויות היו כה מגוונות – אך האחרונה מבניהן קרצה לי - "חברת החדשות – חדשות 2" – אותן חדשות שבתור ילדה הפצרתי בהוריי שארצה לעסוק בהן.

ההתמחות בחדשות ערוץ 2 העניקה לי הצצה אל מאחורי הקלעים של מערכת החדשות המובילה בישראל. בכל יום חמישי במהלך השנה האקדמית האחרונה הגעתי למערכת, וזכיתי לקחת חלק בתחקירים יוצאי דופן – עבדתי עם תחקירנים, כתבים ומגישים מהטובים בישראל. העליתי הצעות, סגרתי פינות, תיזזתי במשרדים ובאולפנים; ויתרה מכך, הרגשתי שהידע התאורטי שצברתי במהלך לימודיי היווה עבורי קרש קפיצה משמעותי בכניסה להתמחות ובעבודה השוטפת. בזכות הרגליים התאורטיות עליהן אני נשענת, הפרקטיקה של עשיית החדשות הפכה לטובה ומשמעותית יותר.

אין בי ספק כי ההזדמנויות העתידיות שהתכנית פותחת בפני הסטודנטים הן רבות. גופי תקשורת מהשורה הראשונה בישראל מחפשים סטודנטים לתואר ראשון עם ניסיון, דבר המקשה על בוגרים צעירים של תואר ראשון. תכנית ההתמחות, מעבר לחוויה שנתית מלאה בעשייה תקשורתית, היא שורה חשובה מאד בקורות חיים, אשר יכולה להפוך להיות עבודה של ממש.

למשל, עם הודעתי על סיום ההתמחות נשאלתי אם ארצה להמשיך לעבוד בארגון. אז מי אמר שחלומות לא מתגשמים?