בין תיאוריה למעשה : קורסים פרקטיים לתואר ראשון ושני

מהאקדמיה לעולם המעשה

תואר שני:

 • מיתוג עסקי ופוליטי ברשתות החברתיות:  בסדנה זו התלמידים ייקנו לעצמם את מיומנויות המיתוג העסקי והפוליטי ויתרגלו אותם בכיתה הלכה למעשה. תהיה התמקדות בתחום ניהול המשברים ולשיקום האמון לאחר סיומם. בנוסף הסדנה תעסוק במספר סוגיות נבחרות ובהן מיתוג מדיני ברשתות החברתיות, מיתוג אישי בעידן הדיגיטלי וכן עבודה עם שגרירי מותג. 
  מרצה הקורס: מר יורי גנקין
  קישור לקורס בשנתון

 

 • שיטות מחקר איכותניות ואתנוגרפיות מתקדמות לחקר השתתפות דיגיטלית: תלמידי הקורס יכירו ויתנסו בשיטות המאפשרות לחקור מגוון שאלות בתחום הרחב של השתתפות דיגיטלית, כולל הפקת תכנים דיגיטליים, השתתפות ברשתות חברתיות, מחקרי סלולר ועוד.  הקורס מתמקד בשיטות איכותניות לאיסוף נתונים: ראיונות עומק, ניתוח תוכן איכותני ואתנוגרפיה (תצפית-משתתפת) מקוונת. הקורס מתאים גם לקידום, ליווי וייעוץ מתודולוגי מעשי עבור פרויקט מחקר בתחום המחקר של השתתפות דיגיטלית, רשתות חברתיות, מחקרי סלולר ועוד.
  מרצה הקורס: ד"ר נטע קליגלר וילנצ'יק
  קישור לקורס בשנתון

 

 • יסודות המחקר באינטרנט: עידן התקשורת הגלובלית: הקורס בעל אוריינטציה פרקטית, העוסק במגוון היבטים של חקר האינטרנט. דן בשתי שאלות עיקריות: השאלה הראשונה קשורה לתופעת האינטרנט בכללותה והתכונות הייחודיות של ה Web2.0. השאלה השניה בוחנת כיצד ניתן להשתמש באינטרנט ככלי מחקר לשאלות מחקר מסורתיות. במהלך הקורס יושם דגש מיוחד על כלים ומושגים ייחודיים לעולם האינטרנט, כגון קישורים, אתרי אינטרנט ורשתות חברתיות מקוונות. 
  מרצה הקורס: ד"ר כריסטיאן באדן
  קישור לקורס בשנתון

 

 • פרקטיקה, מיומנויות ותיאוריה בבימוי קולנועי : קורס מתקדם: לימוד יסודות הבימוי הקולנועי תוך התנסות מעשית וצפייה בעבודות התלמידים: כיצד מביימים סרט, ניתוח התסריט לשם בחירת אמצעי המבע המדויקים: בימוי השחקנים, בימוי המצלמה, השימוש בפסקול, בתפאורה ובאביזרים ככלי בימוי בסיסיים. כל זאת לגבי בימוי השוט הבודד, הסצנה והסרט השלם. 
  מרצה הקורס: פרופ' ענר פרמינגר
  קישור לקורס בשנתון

 

 • ניהול משברים תקשורתיים: הקורס הינו הצצה אל מאחורי הקלעים של עולם הדוברים ויועצי תקשורת בארגונים ברגעים של מצבי משבר תקשורתיים. הקורס עוסק בהשפעת משברים על הארגון, על תפקיד הדובר בארגון, סקירה וניתוח זירת הרשתות החברתיות. יינתנו כלים לניהול אפקטיבי של תהליך הטיפול במשבר,ההתמודדות עם גורמים בארגון, סיום המשבר ושיקום תדמית הארגון. הקורס שם דגש על יצירתיות וחדשנות כמרכיב מרכזי בעבודת הדובר.
  מרצה הקורס: גב' אורלי דורון
  ​​קישור לקורס בשנתון

 

 • תקשורת ואסטרטגיה פוליטית בין-אישית: הקורס עוסק במחקר יישומי בתקשורת פוליטית מעשית. הסטודנטים ילמדו איך לבנות ולהעריך אסטרטגיה תקשורת אישית של פוליטיקאים ומנהיגים. הקורס יסקור כל אחד מסוגי התקשורת ואת הקשר ביניהם, בהיבטים תיאורטיים ויישומיים.  סיטואציות שונות ייבחנו הן בהיבט תיאורטי והן בהיבט יישומי, תוך צפייה בקלטות וידאו.
  מרצה הקורס: ד"ר צפירה ליכטמן
  קישור לקורס בשנתון

 

 • תקשורת אפקטיבית ככלי ליישוב סכסוכים ולניהול משא-ומתן: הקורס עוסק בניתוח מודלים למשא-ומתן בפרספקטיבה תקשורתית, לימוד מורחב של העקרונות להבניית אסטרטגיה שיתופית, כלים לתקשורת מבוקרת לניהול שיטתי של תהליך המשא-ומתן ויישוב סכסוכים, תקשורת בין-אישית אפקטיבית, התמודדות עם התנגדויות ושימוש בשפה כאסטרטגיה. תקשורת לא-מילולית אפקטיבית והקשר בין התקשורת המילולית לתקשורת הלא-מילולית והשלכותיו על התהליך התקשורתי. הבדלים מגדריים במיומנויות תקשורת ביישוב סכסוכים ומשא ומתן. בנוסף, יושם דגש על תקשורת ככלי ליצירתיות כמרכיב מרכזי בהגדלת הערך הגלום במשא-ומתן עבור שני הצדדים, וככלי לבניית פתרונות אינטגרטיביים, פרטו-אופטימליים.
  מרצה הקורס: ד"ר צפירה ליכטמן
  קישור לקורס בשנתון

 

 • חדשנות במדיה דיגיטליים: משתמשים, מפרסמים ופלטפורמות: הקורס עוסק בגישות חדשניות למדיה דיגיטלית, שיווק דיגיטלי ולהתנהגות דיגיטלית בהתייחס לשלושה מוקדים עיקריים: משתמשים, מפרסמים ופלטפורמות. בקורס נלמד כיצד יוצרים קמפיינים בפייסבוק, אינסטגרם וגוגל. כיצד ניתן להשתמש בשפה, תמונות או וידאו כדי למקסם תוצאות קמפיין. כיצד ניתן לאמץ ולנצל את המאפיינים של הפלטפורמה לטובת קידום המטרות שלנו. כיצד ניתן לעקוב אחר החידושים הכי עדכניים בפלטפורמות ולאמץ אותן לטובת פעילות שיווקית.
  מרצה הקורס: גב' יפעת מור
  קישור לקורס בשנתון

תואר ראשון:

 • התנהגות דיגיטלית: היבטים פסיכולוגיים, פוליטיים וצרכנות דיגיטלית: קורס זה עוסק בחיבור בין תיאוריות ומודלים מתחום הפסיכולוגיה להתנהגויות גולשים בעולם הדיגיטלי.נדון בהשפעה של הטכנולוגיה על המשתמשים ובאספקטים שונים של התנהגות דיגיטלית כולל אינטראקציה בינאישית, קשב, שימוש ברשתות חברתיות לצרכים פוליטיים, זוגיות, צרכנות דיגיטלית, למידה והתמכרויות דיגיטליות. הקורס יכלול היכרות עם האופן שבו משווקים במרחב הדיגיטלי ועם הכלים העומדים לרשות המשווקים ובעלי העסקים על מנת להתמודד עם הצרכנים החדשים.
  מרצה הקורס: ד"ר לירז מרגלית
  קישור לקורס בשנתון

 

 • מהפכת הפודקאסטים: סדנה ליצירת הסכתים נראטיביים: עולם הפודקאסטים הוא אחד התחומים החדשניים ביותר בתקשורת העולמית, שמתפתח במהירות ומחולל מהפכה בעולמות הרדיו, הדוקו והעיתונות. למרות שזהו תוצר מובהק של עידן האינטרנט - מדובר במדיום כמעט חתרני, שבמידה רבה הולך כנגד המגמות הבולטות בשוק המדיה, וחוזר אל עקרונות הבסיס של "סטוריטלינג" בצורתם הראשונית ביותר. המשתתפים בסדנה ילמדו כיצד ליצור פודקאסטים נראטיביים, מבוססי סיפור: דרך ציד סיפורים, עריכת תחקיר, הקלטת ראיונות, גיבוש מבנה נראטיבי, ועד כתיבת תסריט, הגשה וקריינות.
  מרצה הקורס: מר רום אטיק, רום אטיק הוא עורך הפודקאסטים של כאן. היה שותף להקמת רשת הפודקאסטים של תאגיד השידור - שהיא כיום הגדולה בישראל. אחראי לתוכניות מצליחות כמו "חיות כיס", "שיר אחד", "המובן מאליו", ועוד.

 

 • כתיבה מגזינית וחדשותית בפרינט ובדיגיטל: בעידן הדיגיטל והרשתות החברתיות, יכולת הבעה עצמית בכתב הפכה למיומנות יסוד חיונית גם עבור מי שאיננו כתב מקצועי בעיתון. מטרת הסדנה היא לקדם ולשכלל את מיומנויות הכתיבה המגזינית והחדשותית של הסטודנטים ולאפשר למשתתפים למצוא את הקול הייחודי שלהם באמצעות תרגול כתיבה אפקטיבית בפורמטים שונים. המשתתפים בסדנה יתפקדו כחברי צוות במערכת עיתונאית, יתרגלו את עבודת החדשות והמגזין וכן מיומנות כתיבה עיתונאית מתקדמת, כולל תרגול מעשי בכתיבת ידיעה חדשותית, ראיון, תחקיר, מגזין, טור אישי ומסגרות פרשניות, וירכשו ניסיון בסיסי בעריכה. כמו כן, התלמידים ילמדו לעבוד מול יועצים משפטיים, יועצים אסטרטגיים, דוברים ועורכים.
  מרצה הקורס: מר גדי בלום

  קישור לקורס בשנתון

 

 • פרקטיקום\התמחות: הקורס נועד לחבר בין עולם התיאוריה לעולם המעשה, במסגרתו הסטודנטים מתמחים בארגונים שונים. דוגמת ערוץ 2, בית הנשיא, ערוץ הכנסת, דוברות הכנסת, ידיעות ירושלים ועוד. מטרת הקורס היא לחבר בין ההכשרה האקדמית של הסטודנט לבין שוק העבודה.
  למידע נוסף:  http://social.huji.ac.il/book/%D7%9E%D7%AA%D7%9E%D7%97%D7%99%D7%9D-2

 

 • האשמה אינה בכוכבים: הקורס עוסק בתדמית בזירה הציבורית, בשיקום תדמית פגועה של אנשי ציבור, מוסדות וארגונים דרך התנצלויות, תירוצים וספינים.
  מרצה הקורס: פרופ' זוהר קמפף
  קישור לקורס בשנתון

 

 • אומנות הריאיון המשודר: סדנה המועברת ע"י גב' יסמין קייני, במאית ויוצרת הסדרה הדוקומנטרית בהובלת טל פרידמן "להיות אבא". מטרת הסדנה היא להכיר לסטודנטים מגוון שיטות של ריאיון ולהתנסות בסוגים שונים של ריאיונות. הריאיונות יצולמו באולפן אותו הסטודנטים ילמדו לתפעל. 
  מרצה הקורס: גב' יסמין קייני
  קישור לקורס בשנתון

 

 • כתיבה והגשה של מהדורת חדשות קצרה: סדנה לעריכת טלוויזיה עם גב' יסמין קייני, במאית ויוצרת הסדרה הדוקומנטרית בהובלת טל פרידמן "להיות אבא". מטרת הסדנה היא להכיר לסטודנטים את עבודת התחקיר, המיון, עריכת התוכן והכתיבה שמאחורי הגשת החדשות. וכן לאפשר להם לחוות הגשת טקסטים מול המצלמה בסט של אולפן. 
  מרצה הקורס: גב' יסמין קייני
  קישור לקורס בשנתון

 

 • כתיבה לרדיו, טלוויזיה ומולטי מדיה: סדנה בה יילמדו הסטודנטים יצירתיות, כתיבה לטלוויזיה ורדיו, תחקיר, שפת שידור ועוד.
  מרצה הקורס: מר מרדכי ברכאן
  קישור לקורס בשנתון

 

 • דוברות פוליטית: הסדנה מתמקדת בטכניקות שונות המשמשות דוברים בתחום הפוליטי לקידום רעיונות, ארגונים ואישים פוליטיים. נלמד כיצד בונים תדמית של פוליטיקאי, הבניית מסרים רעיוניים ואישיים וגיבוש דרכי פעולה פוליטיים ותקשורתיים הנדרשים להעברת המסר.
  מרצה הקורס: ד"ר ברוך לשם-ליפשיץ
  קישור לקורס בשנתון

 

 • דיאלוג ותקשורת בין קבוצות בקונפליקט: במהלך הסדנה נתנסה בקיום דיאלוג בין זהויות ובין קבוצות בקונפליקט. הסדנה משלבת בין התנסות ובין עיבוד והמשגה של החוויה ההתנסותית. במהלכה יתוודעו הסטודנטים למודלים שונים של מפגש בין-בקוצתי.
  מרצה הקורס: ד"ר יפתח רון
  קישור לקורס בשנתון

 

 • הופעה מיקרופון והופעה מול מצלמה: סדנה בה מתרגלים הסטודנטים בכתה הופעה מול מצלמה ומיקרופון, ולומדים על הגברת המודעות להופעה מול מצלמה, מיקרופון וקהל.
  מרצה הקורס: מר מרדכי ברכאן
  קישור לקורס בשנתון

 

 • עיתונות: איסוף מידע וכתיבת חדשות: הסדנה מעניקה התנסות מעשית ראשונית בעבודה העיתונאית. התלמידים ילמדו כיצד אוספים מידע, כיצד לראיין, לאתר חומרי רקע, ולכתוב ידיעות עיתונאיות. הסדנה מתמקדת בעיקר בעיתונות הכתובה - מודפסת ומקוונת כאחד. אך הנשואים שיילמדו בה רלוונטיים הן לעיתונות המשודרת והן לתחום הדוברות והייעוץ התקשורתי. 
  מרצה הקורס: פרופ' רפאל מן
  קישור לקורס בשנתון

 

 • סדנה בתסריטאות: סדנה בהנחייתו של ד"ר גדי טאוב, בה נבחנים ההבדלים בין כתיבה ספרותית וכתיבה דרמטית, ינותחו תסריטים. הסטודנטיםיפתחו יכולת לקרוא תסריט, הבנת מבנה של תסריט ויכולת לכתוב סצינות. 
  מרצה הקורס: ד"ר גדי טאוב
  קישור לקורס בשנתון

 

 • תקשורת מילולית ולא מילולית אפקטיבית: הקורס יעסוק בתיאוריה ופרקטיקה של תקשורת מילולית ולא מילולית אפקטיבית. יבחנו דפוסים והשפעות של תקשורת מילולית ולא מילולית בזירות בין אישיות, ציבוריות, ובמדיה וכן פערים בין תקשורת מילולית ולא מילולית, השפעותיהם ודרכים להתמודד עמם.  
  מרצה הקורס: ד"ר צפירה ליכטמן
  קישור לקורס בשנתון

 

 • עיתונות ברשת: הסטודנטים יכירו את עולם המגזינים המקוונים וירכשו מושגי יסוד בהרכבת המגזין: אפיון אתר ועיצובו, כלי פרסום, הפצת מידע ועוד. 
  מרצה הקורס: מר יעקב נצר
  קישור לקורס בשנתון

 

 • פרסום: בסדנה זו נלמד כיצד עובד עולם הפרסום, איך בונים מותג, הכרת התשתית עליה בנויה כל האסטרטגיה התקשורתית, בניית קמפיין, מבנה משרד פרסום ועוד.
  מרצה הקורס: גב' טובית שלומי
  קישור לקורס בשנתון